Tilbage til nyheder
Deltag i Arctic Frontiers Student Forum 2026
Bliv en del af en spændende mulighed for at engagere dig i vigtige diskussioner om Arktis! Forumet, der er organiseret af Arctic Frontiers og Háskólinn á Hólum med støtte fra NORA, Global Affairs Canada og den norske udenrigsminister, henvender sig til bachelor- og kandidatstuderende mellem 18 og 30 år med interesse for arktiske emner
Bliv en del af en spændende mulighed for at engagere dig i vigtige diskussioner om Arktis! Forumet, der er organiseret af Arctic Frontiers og Háskólinn á Hólum med støtte fra NORA, Global Affairs Canada og den norske udenrigsminister, henvender sig til bachelor- og kandidatstuderende mellem 18 og 30 år med interesse for arktiske emner.
Om forumet
Arctic Frontiers Student Forum giver studerende en platform til at udforske arktiske udfordringer, deltage i tværfaglig dialog og netværke med ligesindede, akademikere og erhvervslivet. Arrangamentet er på engelsk.
Hvad kan du forvente?
Mød studerende fra Nordnorge, Island, Nordfinland, Grønland, Færøerne, Canada og Nord-Sverige i Tromsø, Norge. Deltagerne vil opleve kulturudveksling, færdighedsudvikling og mulighed for at deltage i Arctic Frontiers: Turn of the Tide.
Sådan ansøger du:
Programmet er fuldt finansieret og dækker alle omkostninger. Studerende fra udvalgte universiteter i Arktis og canadiske uddannelsesinstitutioner samt indfødte vidensholdere fra Canadas nordlige regioner er velkomne til at ansøge.
For mere information og ansøgning, gå til: https://arcticfrontiers.com/young/student-forum