Tilbage til nyheder
02/01-2024

NORA på Jobmatch

Et rekordantal færøske unge besøgte det store Jobmatch 2023 event d. 29. december, hvor også NORA deltog for første gang.

Formålet med Jobmatch er at møde og oplyse unge studerende, kandidater og alle andre om muligheder på jobmarkedet. Nogle virksomheder og offentlige institutioner kunne tilbyde konkrete stillinger eller lærlingepladser, mens andre tilbød branche- eller sektorrelateret information, som de unge kan bruge i deres videre overvejelser.

Eventet er samtidig en god mulighed for erhvervslivet at danne netværk med den indkommende arbejdsstyrke.

Dette var hovedårsagen for NORAs deltagelse. Selv om NORA ikke kunne tilbyde noget konkret job, så var mange interesserede i at høre om organisationens virksomhed og muligheder for projektsamarbejder- og støtte i NORA-regionen. Mange unge er allerede involverede i projekter, som har potentiale for at udvikle sig til at inkludere samarbejdspartnere på tværs af landegrænser. Vi oplyste også om jobmuligheder og studenterjobs i det nordisk samarbejdes hovedsæde i København.

Vi håber, at NORAs tilstedeværelse ved Jobmatch er med til at synliggøre organisationen, således at unge kan se NORA som en interessant organisation og ressource for spændende projektsamarbejder, siger Halla Nolsøe Poulsen, direktør, i en kort bemærkning.

Foto: Katrin Gregersen

23/06-2025
Nå kan du lese NORAs årsrapport for 2024
02/06-2025
10 nordatlantiske samarbeidsprosjekter får støtte fra NORA
30/05-2025
NORAs komitemøte på Færøyene
27/05-2025
NORA støtter UNESCO-samarbejdet
19/05-2025
NORA på Tonik 2025
22/04-2025
NORA på EXPO25
16/04-2025
ACES blir side-event av World Circular Economic Forum