Nora

Sekretariater

NORAs hovedsekretariat har adresse i Tórshavn, Færøerne. I de øvrige lande betjenes NORA af kontaktpersoner, hvor Grønland og Island har én hver, mens Kystnorge betjenes af to kontaktpersoner, henholdsvis i den nordlige og sydvestlige del.

Hovedsekretariat

NORA
Bryggjubakki 12
Postboks 259
FO-110 Tórshavn
Færøerne

Tel.: +298 306990
E-mail: nora@nora.fo 

Ásmundur Guðjónsson

Direktør

asmundur@nora.fo
Tlf.: +298 306990
Mobil: +298 214844

Lis Hammer

Administrationsrådgiver

lis@nora.fo 
Tlf.: +298 306990
Mobil: +298 218028

Jákup Sørensen

Rådgiver

jakup@nora.fo 
Tlf.: +298 306994
Mobil: +298 212959

Morten Stemre

Rådgiver

morten@nora.fo 
Tlf.: +298 306995
Mobil: +298 214866

Kate Hammer

Rådgiver

kate@nora.fo 
Tlf.: +298 306996
Mobil: 298 214811

Sekretariat i Island

Sigríður K. Þorgrímsdóttir

Kontaktperson

sigga@byggdastofnun.is 

Byggðastofnun Þróunarsvið
Ártorg 1
550 Sauðárkrókur

Tlf.: +354 4555400
Fax: +354 4555499
www.byggdastofnun.is 

Sekretariat i Grønland

Jan Mørch Pedersen

Kontaktperson

jan@progreenland.gl 
Phone: +299 538708

ProGreenland
P.O.Box  4080
3900 Nuuk

Sekretariat i Nordnorge

Lena Thorgersen

Kontaktperson 

lena.thorgersen@nfk.no 

Nordland Fylkeskommune
Fylkeshuset
Prinsens gate 100
8048 Bodø

Tlf.:+ 47 756 50 103
Mobil: + 47 975 49 698
www.nfk.no 

Sekretariat i Vestnorge

Dag Lothe

Kontaktperson

dl@forskningsradet.no 

Forskningsrådet
Postboks 564
1327 Lysaker, 
Mobil: + 47 91 38 05 67 
www.forskningsradet.no